Novinky

          • Školní výlet do Sloupu plný úkolů a spolupráce

          • V rámci školního výletu jsme se s dětmi vydali v pátek 12. června pěšky do Sloupu v Čechách. Cesta byla příjemná, ale vůbec ne obyčejná. Děti vstoupily skutečnou branou do lesního světa plného zvířat, stromů a rostlin.

            Byly rozděleny do skupin a na jednotlivých stanovištích plnily různé výzvy a úkoly týkající se právě lesa. Některé zábavné, jiné logické či znalostní.

             Cílem bylo nejen poznat nové prostředí, ale také využít své poznatky z vyučovaných předmětů, rozvíjet spolupráci, komunikaci a především týmového ducha.

            Děti přemýšlely, vzájemně si pomáhaly, společně hledaly správná řešení, ale také se radovaly z úspěchů.

            Bylo velmi příjemné sledovat, jak si za svůj první společně strávený školní rok vytvořily vzájemná pouta, jak dokáží společně komunikovat a pracovat, pomáhat si a zkrátka být rádi spolu. Toho si jistě jako paní učitelky velmi vážíme a byl to také náš cíl.

            Po splnění všech úkolů a vyřešení poslední šifry, čekala na děti sladká odměna, která byla příjemným zakončením celého programu.

            Domů si však neodnášely jen laskominu, ale také mnoho zážitků, nových zkušeností a radost ze společně stráveného dne plného sluníčka.

            Děkujeme všem dětem za vzorné chování. První společný výlet se nám vydařil a uvidíme, kam se společně vydáme příští rok.

            Třídní učitelky z 1. A a 1. B

            Kateřina Austová, Hana Kratochvílová 

          • Jižní Anglie s výukou angličtiny

          • Ve dnech 7.–13. června se žáci 6.–9. ročníku zúčastnili poznávacího zájezdu do Londýna a jižní Anglie spojeného s výukou anglického jazyka. Cesta k realizaci tohoto projektu byla sice rychlá, ale samotné přípravy byly dlouhé a náročné. Cílem zájezdu nebylo pouze poznat významné památky a zajímavá místa, ale také umožnit žákům vyzkoušet si komunikaci s rodilými mluvčími a využít angličtinu v reálných situacích.

            Proto byl celý program sestaven doslova na míru našim žákům. Dopoledne probíhala výuka angličtiny v prostorách prestižní Eastbourne College, zatímco odpoledne patřila poznávání krás jižní Anglie.

            První den nás přivítal deštivý Londýn, což nás však od objevování jeho kouzla rozhodně neodradilo. Nachodili jsme mnoho kilometrů a navštívili nejznámější londýnské památky, mezi které patřily London Eye, Westminster Abbey, Houses of Parliament, Buckingham Palace či Trafalgar Square. Ve večerních hodinách jsme se přesunuli do hostitelských rodin, které se o nás po celý týden skvěle staraly. Díky jejich pohostinnosti měli žáci možnost poznat každodenní život britských rodin, ochutnat typicky britské pokrmy a procvičit si angličtinu i mimo školní prostředí.

            V dalších dnech jsme dopoledne věnovali studiu a odpoledne poznávání okolí. Navštívili jsme oblíbené přímořské město Brighton, kde jsme vystoupali na vyhlídkovou věž i360, prohlédli si malebné město Eastbourne a obdivovali majestátní křídové útesy Seven Sisters. Ty nás ohromily nejen svou mohutností, ale především nádhernou přírodní scenérií.

            Den před odjezdem nás čekal celodenní výlet do zábavního parku Legoland a návštěva královského města Windsor s jeho jedinečnou atmosférou a bohatou historií.

            Po celou dobu zájezdu panovala výborná nálada. Úsměv na tváři se stal naším celotýdenním symbolem a nechyběla ani spousta legrace. Velké poděkování patří také naší průvodkyni, která nás po celou dobu provázela s úsměvem, ochotou a smyslem pro humor a dokázala každou situaci zpříjemnit. Za náš tým pedagogů patří také velká pochvala dětem za jejich slušné vystupování, dochvilnost (výjimky byly) a pokoru po celou dobu zájezdu. 

            Domů jsme se vraceli unavení, ale plní nových zkušeností, jazykových dovedností, přátelství a nezapomenutelných zážitků. A protože nejlépe dokážou celý pobyt zhodnotit samotní účastníci, předávám nyní slovo našim žákům:

            " Mně se nejvíce líbilo, že na nás paní v rodině byla hodná a brala nás na výlety " Adam Studnička 6.B

            "Mně se líbilo vše, ale nejvíce Legoland , kde jsme chodili na horské dráhy, a tuto zábavu nic nepřekonalo. Vše nádhera. Děkuji za krásné dny. 

            Adéla Šavrdová 6.B

            " Mám zážitky na celý život a nezapomenu na pohled na Big Ben a krásy Londýna " Mia Victoria Zachová 9.C

            " Líbilo se mi trávit čas se spolužáky. Byla to zábava. Líbil se mi i výlet na útesy a moc jsem si užila Legoland , a to díky mým kamarádům. Pokud bych se měla rozhodnout, jestli pojedu znovu byli by to jednoznačně ANO " Františka Schreibová 9.C 

            " Na Anglii se mi líbilo, jak je vše jiné než u nás. Všechny lidi, které jsem potkala byli velmi milí. Byl to moc hezký týden, na který jen tak nezapomenu." Natálka Svobodová 9.C

            " Nejvíce mě na Anglii zaujaly parky, kultura, památky a celkově ten anglický vibe." Kateřina Průchová 6.C

            " Moc se nám libilo v rodinách, vařili moc dobře, všechny výlety byly skvělé. Děkujeme za každodenní zážitky."  Tobiáš Václavík 9.C a Lukáš Hovbel 8.C 

            Mgr. Pavlína  Švarcrová  

          • Zrcadlová koza aneb Jak jsme sjížděli Jizeru

          • Předminulý týden se vydala na třídenní výlet naše třída 9. C. Cílem bylo krásné Maloskalsko, konkrétně kemp Zrcadlová koza, kde jsme se ubytovali v chatkách. První den to vypadalo s počasím bledě, cesta tam nám propršela, ale pak se nad námi sluníčko smilovalo a hned první den jsme mohli vyjít do blízkého Turnova. Zde jsme se před deštěm schovali do Muzea Českého ráje. Největší úspěch asi slavila část výstavy o luminiscenci, kde se nám rozzářily do běla zuby, ponožky, tkaničky i světlé vlasy. V muzeu si každý našel, co se mu líbilo, od historie až po krásné šperky i moderní umění.

            Druhý den výletu probíhal podle plánu včetně počasí. Maloskalský expres nás svezl na Malou Skálu a dopochodovali jsme do Líšného, kde na nás čekaly už rafty a dva bezvadní vodáci, Milan a Láďa. Takže vesty, pádla a už se jelo. Modré nebe nad hlavou, jen sem tam malý mráček, krásná řeka a příroda kolem. Čekalo nás 11 km Jizery. Snažili jsme se, co to šlo. Vodák Láďa ani nevěřil, v jakém čase jsme úsek projeli a to bez velkých nehod.

            Odpoledne bylo krásné, sportovně válecí. Kluci hráli fotbal a dívky si užívaly sluníčka, a dokonce jsme si mohli hrát s kůzlaty, která jsou nedílnou součástí kempu. Stačí jim naznačit, že máte něco na zub, a už jsou vaše. Příjemným překvapením byla večeře, kdy nám v kuchyni připravili pizzy, a to v počtu téměř neuvěřitelném. Jako v pohádce, jedli jsem a jedli, ale jídla přibývalo. Večer jsme potom zakončili táborákem a samozřejmě pečenými buřty a marshmellow.

            Pak už nás čekala jen zpáteční páteční cesta. Zase nám propršela, ale to už ani nevadilo.

            Děkuji svým deváťákům za krásné dny. Moc se mi výlet s vámi líbil.

            Mgr. Petra Lapuníková

          • Sklo = Nový Bor

          • Přípravná třída na výletě

            Poznáváme město, ve kterém žijeme. To je název tematickéhovzdělávacího celku v přípravné třídě. Prohlédli jsme si sklářskou huť p. Novotného, který nás osobně provedl výrobním provozem.

            A další den v týdnu následovala exkurze do sklářského muzea. To už nás doprovázeli i patroni.
            Bylo to zážitkové učení na 100%.
            Nakonec jsme ve třídě našim kamarádům předvedli taneček a zazpívali písničky.

             

            Vaše přípravka a paní učitelka Eva Teufelová

          • Výlet 2.A třídy

          • V pondělí 8.6. jsme se s dětmi vypravili na pěší školní výlet do malebného Sloupu v Čechách.

            V celkově propršeném týdnu nám velice přálo počasí, což bylo potřeba, neboť prvním cílem se stalo koupání v Radvaneckém rybníku. Hlavní pláž jsme měli jen pro sebe a děti ji využily tak, jak je jim přirozené. Ke koupání, hraní si s míčem a stavění si z písku.

            Po aktivním pohybu přišla na řadu zmrzlina v místní cukrárně. A nejen ta. Některé děti využily absence dohlížejících rodičů a za kapesné si nakoupily ještě ledovou tříšť, popcorn a chipsy. Zkrátka, na zdravou výživu se na výletě příliš nehledělo .

            Cesta zpět už tak svižná nebyla, ale všechny děti si zaslouží pochvalu, neboť jsem za celou cestu neslyšela ani jednu stížnost na únavu, či bolest nohou a to ušly celkem 9 km.

            Přikládám vzorek z dětských odpovědí na otázku: „Co se Ti na výletě líbilo nejvíce?“

            „Líbilo se mi, že tam byla dobrá atmosféra. Mně se líbilo všechno. Jak jsme se koupali. Dělat bazén pro rybičky. Že jsme hráli volejbal. Líbilo se mi, že jsme byli všichni. Nejvíc se mi líbilo koupání a pak jsem si povídala s paní učitelkou. Byl to ten nejlepší výlet…..“

            Na závěr děkuji paní asistentce Zdeničce za pomoc a příjemnou společnost.

            Mgr.Iveta Dvořáková, tř. uč. 2.A

          • Dramatizace bajek pro mladší spolužáky

          • Dívky z Literárně-výtvarného kroužku si připravily pro žáky 1., 2. ročníku a přípravné třídy divadelní vystoupení. Představily dramatizaci dvou známých bajek, ve kterých samozřejmě nechybělo poučení. Na vystoupení si malé herečky samy vyrobily kostýmy a jednoduché kulisy. Pozorní diváci sledovali představení se zaujetím a odměnili účinkující zaslouženým potleskem.

            Děkujeme všem děvčatům za pečlivou přípravu na vystoupení a pěkný kulturní zážitek.

            Pavlína Kosinová, Dana Svitáková

          • Výlet 4.oddělení ŠD 

          • V sobotu 6.6. jsme se s dětmi vydali vlakem do Doks. Čekala nás tam plavba parníkem po krásném Máchově jezeře. Doprovod nám dělala i p.vych. Renatka Kořanová se svými družinovými dětmi. Během plavby jsme si prohlédli spoustu krásných míst kolem jezera  - pláže, zátoky a ostrůvky. Výhled z kajuty parníku byl nádherný. Krásu jezera nám doladil pohled na hrad Bezděz. Během plavby jsme zahlédli i spoustu vodního ptactva. Po návratu do přístaviště směřovaly naše kroky na náměstí do zdejší vyhlášené cukrárny. Děti si pochutnaly na výtečné zmrzlině a v nedalekém obchůdku si zakoupily suvenýry. Zákoutí v lese kolem Máchova jezera bylo poslední zastávkou našeho výletu. Tam děti postavily domečky pro zvířátka a skřítky. Pak už jen zbývalo nasednout do vlaku a vrátit se zpět do Nového Boru s příjemnými zážitky. 

            p.vych. A. Brücknerová 

          • Noční příroda v Lužických horách

          • Žáci druhého stupně se zapojili do výtvarné soutěže „Noční příroda v Lužických horách“. Výtvarné práce budou vystaveny v kulturním centru v Jablonném v Podještědí na akci Lužické ozvěny ekofilmu, který se bude konat dne 21. 11. 2026. A zde jsou výsledky. :-)

            Mgr. Krista Šrámková

          • Galerie výtvarných prací žáků

          • Žáci na druhém stupni se v hodinách výtvarné výchovy věnovali různým výtvarným technikám a kreativní tvorbě. Vznikla řada originálních prací, které představují fantazii, pečlivost a výtvarné dovednosti. Vybrané práce si můžete prohlédnout v přiložené galerii.

            Mgr. Krista Šrámková

          • Školní výlet 6. B a 7. B

          • Ve středu 3. června vyrazily třídy 6.B a 7.B společně s třídními učitelkami Jasmine Jawichovou a Alenou Dejsunovou a doprovodem Štěpánky Novákové na výlet do zábavního parku Mirákulum.Počasí sice zpočátku moc nepřálo. Občas zapršelo ale to dětem výbornou náladu nezkazilo. Děti si od prvních chvil naplno užívaly houpačky, prolézačky a další atrakce, takže trochu deště nám moc nevadilo. Ti nejodvážnější si ke konci výletu museli dokonce převléci mokré oblečení. Smíchu a legrace přitom bylo víc než dost.Odpoledne kolem třetí hodiny jsme se vydali na cestu zpátky domů i přes námitky dětí, které by tam nejraději byly do večera. Výlet se moc povedl a věříme, že na něj děti budou ještě dlouho vzpomínat!

          • Poslední ročník základní školy si zaslouží odměnu!

          • Pobytový třídní výlet 9.A

            Třída 9.A vyrazila na čtyři do Rekreačního střediska Babočka ve Chřibské.Po příjezdu vlakem do Rybniště jsme pěšky lesem došli na náměstí ve Chřibské, kde jsme se občerstvili v cukrárně. Pokračovali jsme až do Babočky, kde jsme se ubytovali ve stylových retro chatkách a odpoledne jsme se vykoupali v místním Tomišovském rybníku. Druhý den nás čekal výšlap na Kamzičí vrch, kde jsme kamzíky i na vlastní oči spatřili. Zastavili jsme se i v lesním divadle, kde jsme nacvičovali naše vystoupení pro Zahradní slavnost. Výlet jsme zakončili prohlídkou řopíkového opevnění. Třetí den jsme nás čekal turnaj v minigolfu, také jsme si prohlédli muzeum Tadeáše Haenkeho a cestu jsme završili na chřibských vodopádech.Kromě výletů jsme měli i bohatý program - luštili jsme šifry, soutěžili v Pub quizu, vyráběli žebřík, hráli volejbal, zpívali jsme s kytarou u táboráku a poslední večer nesměla chybět diskotéka.Poslední čtvrtý den jsme se jen s námahou škrábali do kopců u Rybniště na vlakové nádraží a všichni se těšili, až budou moci doma odpočívat ve své posteli. :-) Náš poslední společný výlet jsme si totiž užili na maximum!

             

            Mgr. Michaela Zajíková

          • VÝLET DO „TŘESKOPRSK“

          • V měsíci květnu jsme s dětmi vyrazili vlakem na výlet do Doks (neboli Třeskoprsk, dle autora Čtyřlístku Jaroslava Němečka).
            Navštívili jsme nově zrekonstruované muzeum Čtyřlístku, zašli jsme na malý oběd do restaurace, poté následovala návštěva ZOO parku, kde bylo k vidění mnoho zvířecích mláďátek. Děti nejvíce zaujalo opičí miminko a malí králíčci.

            Výlet byl ukončený zaslouženou zmrzlinou, protože počasí nám velmi přálo.

            Simona Potměšilová a Jaroslava Správková, vychovatelky ŠD

          • Náš Lesáček 💚

          • Školní pěvecký sbor Lesáček měl příležitost si v květnu zazpívat na třech akcích.

            U příležitosti oslav konce druhé světové války jsme 8. 5. vystupovali na lesním hřbitově, dále na krajském přeboru seniorů, pořádaném v areálu naší školy a na benefičním festivalu Novoborská písnička v ZUŠ.

            Chtěla bych moc pochválit děti, které na akcích nejen krásně zpívaly, ale také za důstojné vystupování při zpěvu hymny, jež zazněla na dvou zmiňovaných akcích.

            Mé poděkování patří i rodičům za to, že děti na akce dopravují i ve dnech svého volna a pravidelně chodí na naše vystoupení.

            Do konce školního roku nás čekají ještě dva koncerty, na které se pečlivě připravujeme a věříme, že si nás přijdete poslechnout třeba i vy.

            Jana Dufková

          • ŠKOLA V PŘÍRODĚ 4. B

          • Ve dnech 11.–15. května se žáci třídy 4. B vydali na školu v přírodě do Autocampu Sedmihorky. Celý pobyt byl zaměřen na ekologii a poznávání jedinečné přírody oblasti Geoparku Český ráj.

            Děti trávily většinu času venku a každý den na ně čekaly zajímavé programy vedené lektory místního ekologického centra. Už samotné názvy aktivit napovídají, jak pestrý byl jejich obsah: Havěť sedmihorská, Vlnění, Včely umí zázraky, Proč ta sova tolik houkala, Kameny a kamínky, Výprava na dno moře, Stromy a my, Bylinkaření, Cesta k vodě… V průběhu těchto programů si děti vyzkoušely mnoho netradičních činností: krmily ovečky, nahlédly dovnitř včelího úlu, uvařily si sirup ze smrkových výhonků, hledaly vzácné kameny, vydaly se na noční výpravu do lesa za zvuky přírody a vytvořily si vlastní výrobek z ovčí vlny.

            Ani ve volném čase se nikdo nenudil. Děti měly dostatek příležitostí k tmelení kolektivu při nejrůznějších zábavných hrách a zajímavých aktivitách. Prozkoumaly všechna hřiště v kempu a s nadšením si zahrály dokonce i plážový volejbal. Velkým zážitkem byla také návštěva místní dětské herny Mlýn – 12,5 metru vysokého labyrintu plného trampolín, tobogánů a skluzavek. Odtud se dětem vůbec nechtělo pryč.

            Nejkrásnějším hodnocením celého pobytu však byla slova, která jsme během posledního dne slyšely od samotných dětí: „Příště jedeme zase.“ „Musí to být ještě na delší dobu.“ „To uteklo strašně rychle.“ „Proč už jedeme domů?“ „Kdy pojedeme zase?“ „Domů ještě ne.“

            Právě tato spontánní vyjádření nás utvrdila v tom, že společně strávený čas v přírodě plný poznávání, her a zážitků s kamarády, byl pro všechny nezapomenutelnou zkušeností a je prostě super.

            M. Severová, M. Zemancová

    • Kontakty

      • Základní škola U Lesa Nový Bor, Boženy Němcové 539, okres Česká Lípa, příspěvková organizace
      • kancelar@zsulesa.cz, reditel@zsulesa.cz
      • Boženy Němcové 539
        473 01 Nový Bor
        Czech Republic
      • +420 487 727 972, mob. +420 731 159 454 - kancelář
      • +420 733 584 930 - ředitel školy
      • Zástupkyně pro 1. stupeň +420 735 119 755, zastupce1.st@zsulesa.cz
        Zástupkyně pro 2. stupeň +420 487 752 812, zastupce2.st@zsulesa.cz
        mob. +420 735 119 733
        Jídelna +420 731 159 453
      • DS - jhcmtpg
    • Přihlášení

  • Úřední deska

    - LISTINNÉ dokumenty přijímá podatelna, kterou je sekretariát školy na adrese:

               Boženy Němcové 539, Nový Bor, 47301

    Úřední hodiny podatelny:

    Pondělí  8:00 - 11:00 hodin

    Email na podatelnu: podatelna@zsulesa.cz

    Datová schránka: jhcmtpg

     

    Elektronicky škola přijímá dokumenty ve formátu dle §23 spisové vyhlášky

     

    Elektronické dokumenty škola přijímá na technickém nosiči dat - USB flashdisk s konektorem USB - A, USB - C