Novinky

          • 😊DEN DĚTÍ S VEČERNÍČKEM😊

          • Letošní oslava Dne dětí u nás ve škole byla opravdu pohádková. A měli jsme k tomu skvělý důvod – náš milovaný Večerníček totiž letos slaví kulaté 60. narozeniny! Rozhodli jsme se mu uspořádat oslavu, na kterou jen tak nezapomene, a školní chodby jsme zaplnili postavičkami, které všichni dobře známe.

            V ředitelně čekalo na děti překvapení. Pan ředitel se totiž pro tento den proměnil v elegantního Motýla Emanuela a samozřejmě vedle sebe měl i svou Makovou panenku. Společně pak všechny přivítali a odstartovali den plný zábavy.

            Naši školáci se vydali na dobrodružnou cestu plnou hravých úkolů a stanovišť. Na nich na ně čekali kamarádi Káťa a Škubánek, moudrá Ovčí babička i zvídavý Rákosníček. Ze své pařezové chaloupky dorazili Křemílek a Vochomůrka, do práce všechny zapojili Ferda mravenec s Beruškou a z klobouku kouzelníka Pokustona vyskočili i oblíbení králíci Bob a Bobek.

            Na paloučku děti potkaly něžnou Vílu Amálku, mazanou Lišku Bystroušku a svá kouzla jim předvedla Malá čarodějnice se svým věrným havranem Abraxasem. S vymýšlením různých her pomáhali kluci Jája a Pája, veselí Kosí bratři, nerozluční čmeláčci Ťuk a Bzuk a ruku k dílu samozřejmě přiložili i slavní kutilové Pat a Mat. Chybět nemohla ani Včelka Mája s Vilíkem, kteří celé dopoledne pořádně osladili.

            Z lesa Řáholce k nám dorazil spravedlivý loupežník Rumcajs, na všechno z výšky dohlížel mocný Krakonoš a ze zámeckých chodeb se na děti přišla usmát i tajemná Bílá paní.

            V družině děti přívítala Sněhurka a sedm trpaslíků, kde si společně užili promítání večerníčků.

            Děti si den plný pohádek užily a my dospěláci s nimi. 

            Velké poděkování patří našim nejstarším spolužákům za pomoc na stanovištích a za to, že obětavě doprovázeli naše nejmenší školáky a skvěle se o ně postarali. Poděkování samozřejmě letí také všem učitelům a hlavně panu řediteli za to, že nezkazí žádnou legraci a s nadšením si nasadil i motýlí křídla!

            Večerníčku, přejeme ti k šedesátce všechno nejlepší a vám všem, milé děti, ještě jednou krásný Den dětí!

            Podívejte se do naší fotogalerie, jak to všem slušelo!

          • Zahraniční exkurze – Rakousko

          • V květnu se naše škola vydala na dvoudenní zahraniční exkurzi do Rakouska, která nabídla nejen krásné výhledy, ale také poznání historie, přírody i technických zajímavostí a procvičení německého jazyka. Program byl nabitý od začátku až do konce a každý si v něm našel něco, co ho zaujalo.

            První den: Salzburg, pevnost Hohensalzburg a jezero Wolfgangsee

            Naší první zastávkou byl Salzburg, město Mozarta, barokní architektury a úchvatných výhledů. Po procházce historickým centrem jsme vyjeli zubačkou na pevnost Hohensalzburg, jednu z největších středověkých hradních staveb v Evropě. Z vrcholu se nám otevřel nádherný pohled na celé město i okolní Alpy. Po prohlídce centra města jsme sepřesunuli k jezeru Wolfgangsee, kde nás čekala příjemná lodní plavba mezi horami a malebnými vesničkami. Po dni plném zážitků jsme se ubytovali v mládežnické ubytovně v lázeňském městě Bad Ischl, které je známé svou císařskou historií i klidnou atmosférou.

            Druhý den: Kehlstein – Orlí hnízdo

            Druhý den začal výjezdem místním autobusem po úzké horské silnici na Kehlstein, kde se nachází známé Orlí hnízdo. Tato stavba byla původně darem pro Adolfa Hitlera, který měl v nedalekém Berchtesgadenu jedno ze svých sídel. Dnes slouží jako restaurace a vyhlídka.Z vrcholu se nám naskytly kruhové výhledy na celé Berchtesgadenské Alpy, které patří k nejpůsobivějším v Evropě.

            Solný důl: historie, technika i dobrodružství

            Po návštěvě Orlího hnízda jsme zamířili do solného dolu, kde jsme se nejprve podívali na úvodní video o vzniku soli a historii těžby. Poté jsme si oblékli ochranné oděvy a nasedli na malý důlní vláček, který nás zavezl hluboko do podzemí.

            Uvnitř nás čekaly:

            • projekce přímo na skalních stěnách,
            • dřevěné klouzačky, po kterých jsme sjížděli do nižších pater dolu,
            • plavba po podzemním jezírku doprovázená hudbou a světelnou projekcí.

            Po více než dvou hodinách jsme se vrátili zpět na povrch a zakončili tak naši exkurzi. Čekala nás jen cesta domů.

            Zahraniční exkurze do Rakouska byla nejen příležitostí poznat krásy Alp, ale také možností dozvědět se více o historii, geologii i kultuře našich sousedů. Dva dny plné zážitků, společných chvil a nových zkušeností si budeme ještě dlouho pamatovat.

             

          • Krajský přebor škol v orientačním běhu

          • V pondělí 25. května proběhl v Jablonci nad Nisou krajský přebor škol v orientačním běhu, kterého se zúčastnili žáci z prvního i druhého stupně. Závod ve městské zástavbě čtvrti Mšeno, se běhal ve sprintovém klíči na mapě v měřítku 1 : 4000 a zázemí závodu poskytla ZŠ Arbesova. Orienťácká konkurence byla opravdu veliká. Po závodě byli vyhlášení nejenom jednotlivci, ale hodnotily se bodovým systémem i celé školy. A jak to dopadlo?

            Z jednotlivců se mezi nejlepšími umístil v kategorii nejmladších chlapců (H3) na druhém místě Antonín Čech z 3.A.

            Eva Hanušová z 5. B obsadila třetí místo se ztrátou 4 vteřin v kategorii D5 (dívky 4. a 5. třída). Dále naší školu reprezentovali Mikuláš Fedorčák z 3. B a Anička Poláková z 5. B. Přinesli svými body družstvu prvního stupně (DH3+DH5) celkové 4. umístění z 15 škol. 

            Na druhém stupni pak naši běžci svými body získali v hodnocení škol krásné 5. místo z 19. škol v kraji. Reprezentovali nás: Filip Krauman, Štěpán Krajč, Veronika Průšková  a Lenka Hanušová ze 7. C, Jan Čech ze 6. A, Ema Lotová, Viktor Fedorčák a Karel Větrovec z 8. B a Adéla Válková z 8. C.

            Všem žákům děkujeme za skvělou reprezentaci naší školy.

          • Chit Chat Challenge 2026

          • Dne 2. června 2026 se žáci 5. a 6. ročníku naší školy zúčastnili soutěže v anglickém jazyce Chit Chat Challenge, kterou pořádala ZŠ Partyzánská v České Lípě.

            Do soutěže se zapojilo celkem 12 týmů ze šesti různých škol. Každý tým tvořila čtyřčlenná skupina žáků z 5. a 6. ročníku. Soutěž probíhala ve venkovních prostorách školy a byla rozdělena do deseti stanovišť, na nichž soutěžící plnili rozmanité úkoly zaměřené na znalost anglického jazyka, komunikaci, spolupráci a pohotovost.

            Naši žáci si vedli po celou dobu soutěže velmi dobře. S nadšením plnili všechny úkoly, aktivně komunikovali v angličtině a prokázali nejen své jazykové dovednosti, ale také schopnost spolupracovat v týmu. Jednotlivá stanoviště byla pestrá a zábavná, a tak si soutěž všichni účastníci naplno užili.

            Děkujeme organizátorům ze ZŠ Partyzánská za výborně připravenou akci a našim žákům za vzornou reprezentaci školy. Věřím, že si ze soutěže odnesli nejen nové zkušenosti a zážitky, ale také motivaci k dalšímu studiu anglického jazyka.

            A těšíme se už teď na příští rok. Mgr.Pavlina Švarcrová

          • Výlet 5.B

          • Žáci pátého ročníku se vydali prozkoumat Třeskoprsky kolem krásného Blaťáku, s výhledem na Bezzub. Kdo zná známý komiks Čtyřlístek, ten jistě poznal, že se jedná o krásy Máchova kraje.

            Děti se během výletu (prostřednictvím her, tajenek a šifer) seznámily s historií Máchova jezera, s autorem komiksu - panem Němečkem a se známým spisovatelem K. H. Máchou. Nechaly se vtáhnout do historie a ani si nevšimly, kolik se toho vlastně naučily.

            Když už byly hlavy plné vědomostí a nohy trochu unavené z chození, přišel čas na pořádný energetický restart. Přesunuli jsme se z minulosti rovnou do temné, neonem prozářené arény na LASER GAME. Děti dostaly vesty, do rukou laserové zbraně a během chvíle se proměnily v akční hrdiny. Běhání mezi překážkami, krytí parťáků a lovení bodů mělo neskutečný úspěch.

            Tenhle výlet měl zkrátka všechno: dobrodružství, ponaučení, čerstvý vzduch i moderní zábavu. Domů jsme se vraceli sice příjemně unavení, ale s obrovským úsměvem na tváři.

            Třídní uč. Pavla Šmídová

          • Pasování prvňáčků na čtenáře v městské knihovně

          • Dne 28. 5. 2026 proběhla v městské knihovně v Novém Boru tradiční slavnostní událost – pasování prvňáčků na čtenáře.
            Paní Šepsová srdečně přivítala pana starostu Jaromíra Dvořáka a prvňáčky z 1. B ze ZŠ U Lesa. Nejdříve prvňáčci museli ukázat, jak se naučili číst a jak se umí ke knihám správně chovat. Paní knihovnice vybrala knížku Nejkrásnější ostrov. Děti ukázaly, že se celý rok pilně učily a s písmenky už jsou kamarádi.

            Za svoji šikovnost dostaly čtenářský průkaz na rok zdarma, čtenářský glejt a knížku Píp – papoušek to ví líp. Pasování na čtenáře je slavnostní obřad, kterým se oslavuje okamžik, kdy děti začínají samostatně číst. Tento rituál má za cíl povzbudit děti k lásce ke čtení a ke knihám. Je také důležitým krokem k podpoře čtenářské gramotnosti. Děti získávají pocit úspěchu a motivace k dalšímu čtení. Celý obřad byl pro děti velmi vzrušující a nesl v příjemné a veselé atmosféře.

            Děkujeme paní knihovnici Zorce Šepsové a Radce Zemancové z městské knihovny za zorganizování této hezké akce.

            Hana Kratochvílová

          • Výlet do Mirákula

          • Dne 28. května se žáci 6. a 7. třídy vydali na společný školní výlet do zábavního parku Mirakulum v Milovicích. Počasí nám přálo, a tak jsme si celý den mohli naplno užít.

            Po příjezdu do parku jsme byli všichni nadšení z množství atrakcí, které Mirákulum nabízí. Děti si mohly vyzkoušet lanové centrum, prolézačky, obří houpačky nebo podzemní chodby. Velký úspěch měl také vodní svět, kde se mnozí osvěžili a zároveň si užili spoustu zábavy.

            Během dne měli žáci dostatek času na volný pohyb po areálu, ale zároveň se pohybovali ve skupinkách, aby byl zajištěn jejich bezpečný dohled. Nechyběla ani společná pauza na oběd a odpočinek.

            Velkým zážitkem byla také obora s lesními zvířaty, kde jsme mohli pozorovat například daňky nebo divoká prasata. Pro mnohé to byl příjemný kontakt s přírodou.

            Celý výlet proběhl bez problémů a všichni si odnesli spoustu krásných zážitků, na které budou ještě dlouho vzpomínat. Do školy jsme se vraceli unavení, ale spokojení a plní dojmů.


            Mgr. Krista Šrámková

             

          • Jak to vypadá, když škola po setmění ožije zábavou

          • Představte si školní chodby, které neutichnou ani po zvonění na poslední hodinu. Přesně to zažili členové našeho kroužku moderních deskových her. Místo balení učebnic si totiž v pondělí večer přinesli spacáky, karimatky a obří dávku dobré nálady. Čekala nás totiž legendární akce – velká školní přespávačka!

            Jakmile se za ostatními žáky zavřely dveře a škola ztichla, proměnila se naše třída v herní doupě. Strategické bitvy, postřehové rychlovky i blafovací party hry jely na plné obrátky. Když už byly naše hlavičky unavené, přišel čas na hřeb večera - schovávanou po celé škole! Obyčejné chodby, kterými denně procházíme, se proměnily v prostor plný zábavy, tajemství a skrývaček. Naše škola zkrátka ožila úplně jiným způsobem.

            Spánku sice moc nebylo, ale ranní vstávání nám to nezkazilo. Sluníčko nás přivítalo do nového dne a my jsme se sešli u velké společné snídaně. A od snídaňového stolu a posledních karetních partiček jsme vyrazili rovnou do lavic na vyučování.

            Byla to zkrátka akce plná smíchu, skvělé party a zážitků, na které budeme v kroužku vzpomínat ještě hodně dlouho!

            Paní učitelka Jana Ptáčková a hráči z 5. tříd

          • Čarodějnice na počítačovém kroužku

          • Znáte čarodějnici Grizeldu? My už ano! Protože ve čtvrtek 30. dubna odlétala na čarodějnický rej, stavila se u nás v úterý na počítačovém kroužku. Ale informace o ní jsme si museli pracně zjistit. Pomocí různých šifer, vyhledávání v tabulkách a grafu, algoritmizací a přemýšlením jsme došli k jejímu jménu, věku a jejím domácím mazlíčkům. Věděli jste, že taková čarodějnice má doma kočku, žábu a lišku? J Opravdovým oříškem bylo řazení jejích kouzelných elixírů do police, to zvládli jen nejzkušenější z nás. Přesto nás na konci lekce všechny pochválila šifrou: SKVĚLÁ PRÁCE!

            Jana Ptáčková, děti z kroužku PC

          • Když nás krásné počasí láká ven, ani počítače nás neudrží ve škole!

          • Květen nám letos ukázal svou nejkrásnější tvář. Slunce pálí a v naší počítačové učebně to začíná vypadat jako v mírně přehřátém serverovém centru.

            Proto jsme s dětmi dnes vyrazili ven, do našeho krásného areálu, kde pro ně bylo připraveno dvacet deduktivních hádanek, které nadšeně luštili ve dvojicích.

            A protože celá republika momentálně žije hokejovým šílenstvím a fanděním našim na Mistrovství světa v hokeji, téma naší venkovní mise bylo jasné!

            Paní učitelka Jana Ptáčková, kroužek PC

          • Týden plný zdraví ve 4.oddělení ŠD

          • Uplynulý týden jsme s dětmi nahlédli do světa zdravého životního stylu. Povídali jsme si o tom, co vše můžeme dělat pro naše zdraví. Proč je nutné se každý den hýbat, mít nějaké zájmy a záliby, správně odpočívat a dobře spát. Hravým způsobem jsme si připomněli, jak je pro nás důležitá zdravá strava. Třídili jsme potraviny, poskládali jsme si "zdravý nákupní košík ", plnili úkoly a kvízovali. Nakonec si děti připravily zdravou a chutnou "hostinu". Ochutnávka ovoce, zeleniny a zdravých pochutin byla pro děti velmi příjemným zážitkem. Děti si odnesly pár nových znalostí a hlavně chuť se zdravěji stravovat.

            Děti a p. vych. A.Brücknerová 

          • Družinové přespávačky s wellbeing tématem

          • S dětmi z pátého oddělení jsme si užili dvě přespávačky zaměřené na wellbeing a psychohygienu. Zní to strašně odborně, ale ve výsledku to znamenalo hlavně hodně zážitků, smíchu, pohybu a pokusů ukázat dětem, že péče o sebe není jen čištění zubů, mytí nohou a sem tam nějaký ten lak na nehty, ale také péče o dušičku.

            První přespávačka byla více relaxační, zaměřená na fyzický i duševní odpočinek. Vyrobili jsme si vlastní domácí pleťové masky, které jsme si užili jak v roli kosmetiček, tak v roli zákaznic. Bavili jsme se při tom o péči o tělo i o tom, co člověku dělá dobře na duši. Dotkli jsme se toho, že odpočinek a psychohygiena nejsou slabost, ale něco, co potřebuje každý. K vypuštění páry nám nechyběla ani dobrá hudba, tanec, film a zmrzka. Na závěr večera jsme si užili půlnoční rituál, při kterém nám paní vychovatelka Andrejka Brucknerová zahrála úžasnou meditační melodii na bubínek štěstí. Nechybělo ani malé překvapení v podobě kosmetického balíčku, který si pak každý mohl odnést domů na památku.

            Druhá přespávačka byla na rozdíl od první hodně akční. Sportovalo se, běhalo se, týmově se večeřela pizza a vrcholem byla schovávaná po tmě na školním hřišti, která měla úplně skvělou atmosféru. Součástí programu byl i blok zaměřený na práci se stresem a emocemi. Zkusili jsme si zcela řízeně, jaké to je dostat tělo i hlavu „do varu“ – pomocí představ jsme si navodili pocit vzteku a zuřivosti, uvědomovali jsme si, ve kterých částech těla tyto emoce cítíme nejvíce a k čemu nás motivují, načež jsme je pak společně opět zkrotili pomocí techniky krabicového dýchání. Cílem bylo, abychom si na vlastním prožitku vyzkoušeli, jak stres a napětí fungují a že existují techniky, díky kterým se člověk dokáže zase vrátit do klidu. Ani na této přespávačce nechyběl drobný praktický dáreček na později, tentokrát návod na krabicové dýchání a sportovní potřeby. :)

            Každá z přespávaček byla úplně jiná, ale obě splnily svůj účel – uvědomit si, že kromě fyzického prožívání máme také prožívání duševní, že není špatně cítit různé emoce, že je v pořádku o nich hovořit a že je můžeme také kultivovat.

            Pro mě osobně byly nejvíce dojemné chvíle vzájemné péče při první přespávačce a prohlášení kluků po druhé přespávačce, že krabicové dýchání na „nervy“ využili během následujícího víkendu hned několikrát… :D Něco to nejspíše zanechalo… :)

            Všem moc děkuji za super atmosféru - rodičům za již tradiční nadstandardní spolupráci, dětem za to, že jsou, jaké jsou a kolegyním za pomoc.

            Hanka Kollrosová

          • Branný den

          • Ve čtvrtek 14. května proběhl na škole branný den. Začali jsme v 8h cvičným poplachem a evakuací školy, kterou všichni žáci zvládli na jedničku ve výborném čase. Poté čekal žáky pestrý program s ukázkami i úkoly k plnění. Žáci mohli vyzkoušet např. orientaci s mapou, hod granátem, poznávali nebezpečné rostliny, stříleli z luku, vyzkoušeli si morseovu abecedu, šifrovali, fyzicky si zacvičili v rámci branného závodu atd. 
            Při ukázkách výstroje a vybavení složek IZS se dětem představili zástupci hasičského sboru z Nového Boru, policie ČR, městské policie z Nového Boru a kynologické ukázky vyhledávání návykových látek a zadržování připravili manželé Böhme.

            Všem tímto ještě jednou velmi děkujeme, že přispěli k této poučné školní akci.

            Již se těšíme na příští rok.

          • Exkurze do Lidic, 19. 5. 2026

          • S výběrem osmých a devátých tříd jsme 19. května 2026 odjeli na historickou exkurzi do Lidic. Po bezproblémové cestě dorážíme k Památníku Lidice o hodinu dříve, než byla objednávka, ale mohli jsme ihned na prohlídku. Všichni nejprve shlédli úvodní krátký film, aby pak navštívili první expozici. Tam byli naši svěřenci úplně zticha, bylo vidět, že místo tragédie a její popis působí na každého. Poté jsme si prohlédli pietní místa, kde výklad každé ze tří skupinek podával doprovázející učitel. Nejvíce ovšem žáky otřásly dokumenty promítané v muzeu, protože autentické vzpomínky pamětníků byly místy až drastické.

            Po prohlídce Památníku a pietních míst jsme se odebrali do nových Lidic. Tady prakticky všichni pojedli a v klidu jsme došli k autobusu. I cesta domů proběhla v pohodě. Na celé exkurzi bylo znát, že s námi jel výběr žáků, kteří o dané téma měli zájem. Tímto všem účastníkům děkuji za přístup a vzorné chování. A velké poděkování patří i paním učitelkám Lapuníkové a Křížkové za skvělý doprovod.

            Tomáš Brückner

          • Týdenní pobyt v Německu

          • V KiEz – mládežnickém centru v Sebnitz jsme strávili se žáky z 8. a 9. tříd týden plný aktivit.

            V pondělí po příjezdu jsme se ubytovali a potom nás čekal oběd. Po obědě se uskutečnil jazykový kurz propojený s týmovou spoluprácí, při které se museli žáci nejdříve ve dvojicích a následně i celá skupina spolehnout jeden na druhého. Po večeři začala tolik očekávaná diskotéka.

            V úterý bylo dopoledne zaměřené na stolní  a sportovní aktivity. Byli jsme ve Freizeittreff, kde byl ping pong, stolní fotbal a další různé stolní hry. Odpoledne žáky čekala tzv. Stadt – Rallye a KiEZ Rallye, při kterých museli prokázat vědomosti v německém jazyce, při hledání různých bodů, jak ve městečku Sebnitz, tak přímo v objektu, kde byli ubytovaní.  Po večeři nás čekala zábava ve formě Just Dance s prvky Zumby, Piloxingu a PoweRobicu a po večeři následoval turnaj v  kuželkách.  

            Ve středu jsme navštívili  Erlebnisbad Mariba, kde se všichni mohli vyřádit na tobogánu, ve vlnách a relaxovat ve vířivce.

            Ve čtvrtek se staly naším cílem Drážďany, kde jsme navštívili Zwinger. Večer se konalo Flirtdisco, při kterém měl každý, díky anonymním vzkazům, možnost projevit své sympatie vůči svým kamarádům a kamarádkám. 

            A už tady byl pátek. Po snídani byl čas na balení a úklid. Týden utekl jako voda a nám zůstala spousta nezapomenutelných zážitků.                                              

            Mgr. Krista Šrámková - učitelka německého jazyka

             

          • Keramický kroužek na naší škole

          • Navštěvují ho děti od 1.do 5.třídy, které si s nadšením zkouší práci s keramickou hlínou. Učí se modelovat, glazovat, tvořit z plátu a vytvářet si tak každou hodinu vlastní originální výtvory. Děti si při tvoření nejen odpočinou, ale hlavně zažijí radost z vlastní práce.

             Zdeňka Möstlová

    • Kontakty

      • Základní škola U Lesa Nový Bor, Boženy Němcové 539, okres Česká Lípa, příspěvková organizace
      • kancelar@zsulesa.cz, reditel@zsulesa.cz
      • Boženy Němcové 539
        473 01 Nový Bor
        Czech Republic
      • +420 487 727 972, mob. +420 731 159 454 - kancelář
      • +420 733 584 930 - ředitel školy
      • Zástupkyně pro 1. stupeň +420 735 119 755, zastupce1.st@zsulesa.cz
        Zástupkyně pro 2. stupeň +420 487 752 812, zastupce2.st@zsulesa.cz
        mob. +420 735 119 733
        Jídelna +420 731 159 453
      • DS - jhcmtpg
    • Přihlášení

  • Úřední deska

    - LISTINNÉ dokumenty přijímá podatelna, kterou je sekretariát školy na adrese:

               Boženy Němcové 539, Nový Bor, 47301

    Úřední hodiny podatelny:

    Pondělí  8:00 - 11:00 hodin

    Email na podatelnu: podatelna@zsulesa.cz

    Datová schránka: jhcmtpg

     

    Elektronicky škola přijímá dokumenty ve formátu dle §23 spisové vyhlášky

     

    Elektronické dokumenty škola přijímá na technickém nosiči dat - USB flashdisk s konektorem USB - A, USB - C